Get Adobe Flash player

Area 2 Comprises The Waters of Cleveland, WI to Pleasant Prairie, WI



area2map  Member Clubs in Area 2

Sponsoring Member Clubs

Associate Member Clubs

To Have Your Club Join Click Here

LMSRF Area II Vice Commodore:
Eric Jones
(See Contact Us above) 





Kenosha Yacht Club
April 1 April Fool’s Butterfly Frostbite Regatta
June 1-September 7 Thursday Night Race Series
June 11-September 28 Sunday Race Series
September 30 Last Race Race
MAST Yacht Club
May 26-September 8 Offshore Course Races
September 1 Port Washington Race
September 16 Almost Fall Regatta
Milwaukee Ale House
September 23 Louie’s 19th Last Regatta
Milwaukee Community Sailing Center
July 9 14th Annual Mid-Season Championships
August 6 33rd Annual Quarterbarrel Regatta
September 16 Fall Regatta & Chili Chill Out
September 17 MCSC Ensign Championship
Milwaukee Yacht Club
April 16-May 14 Icebreaker Series (Ideal 18) Sundays
April 30 Wisconsin State High School C420 Tier 3 Regatta
May 10, 17 Wednesday Night Offshore Series (non-counting)
May 20 Wisconsin State High School Championship
May 24-July 12 Wednesday Night Offshore Series-Spring
May 27 Milwaukee Match Race Event (Soling, Laser)
May 28 Marine Handicap (PHRF, J/24, Soling, Laser)
May 30-August 28 Tuesday Laser Series
June 4 Soling Napoleonic Series
June 6 Milwaukee Bay Women’s Offshore Series (non-counting)
June 17-18 McNulty Regatta – Soling
June 12-August 7 Milwaukee Bay Women’s Offshore Series
July 1-2 Stevenson Regatta (PHRF, J/24)
July 3 Firecracker Regatta (Soling)
July 8                                            Big Triangle Race
July 26-September 6 Wednesday Night Offshore Series - Summer
August 13 McGuinnes Regatta (PHRF, J/24, Soling, Laser)
August 19 Commodore’s Regatta (PHRF, J/24)
August 24-27 Soling North American Championship
September 2-3 Laser Masters Great Lakes Championship
September 16 Last Blast Regatta (PHRF, J/24, Soling)
September 20-27 Wednesday Night Offshore Series - Fall
September 24 Napoleonic Series – Soling
September 30 Champion of Champions Regatta
October 8-October 29 Frostbite Series (Ideal 18)
Port Washington Yacht Club
May 31-August 30 Offshore Classes Racing – Wednesday
June 3-September 9 Offshore Classes Racing – Saturday
June 15 Doublehanded Race
August 11 Clipper Cup Race
September 1 Race from Milwaukee
September 1 Race from Sheboygan
September 16 Harrington Race
Racine Yacht Club
June 3-4 59th Mission Star Class Regatta
May 31-June 21 Spring Racing Series
June 16 Race to South Shore-Milwaukee
June 17 Return from South Shore-Milwaukee
June 28-September 13 Summer Racing Series
July 15 Hook Race
July 29-30 Racine Regatta
August 5-6 CRAW Regatta
September 9-10 MOWIND Windsurfing Regatta
September 16-17 Blue Nose Regatta
Sailing Education Association of Sheboygan
June 16-18 2017 Blind Sailing National Championship
September 11-15 2017 Blind Match Racing World Championship
August 26-27 Brotz Lightning Regatta
October 6-8 CSA Match Race Championship

Sheboygan Yacht Club
May 17-September 13 Wednesday Beer Can
June 10 Governor’s Cup
June 6-June 27 Lightning Tuesday Fleet Races
June 17 Hika Bay Full Crew Race
July 8 July Series
July 22 Hika Bay Double Handed
August 5 August Series
August 19 Sheboygan to Manitowoc
August 20 Manitowoc to Sheboygan
September 1 Sheboygan to Port Washington
September 16 Last Chance Race
South Shore Yacht Club
May 30-August 29 Laser Fleet Series
May 31 – September 13 South Shore - Social Sailing Series
June 3 Skelding Regatta
June 6-August 29 Lightning Fleet Series
June 12-August 14 Milwaukee Bay Women’s Sailing Organization Series
June 17 Wind Point Race
June 23 Queen’s Cup Race
July 1 Stephenson Regatta
July 8 Big Triangle Race
July 10-12 Kaszube Cup Youth Regatta
July 30 Tanger Regatta
August 12 Racine Race
August 19 Commodore’s Race
September 1 Milwaukee to Port Washington Race
September 10 Grudge Regatta (PHRF, J/24)

2017 Area II Racing Schedule
2016 Area II Racing Schedule
2015 Area II Racing Schedule

2014 Area II Racing Schedule

Copyright ©  Lake Michigan Sail Racing Federation. All Rights Reserved.